(1.11.2001)

Radim Raszka

Ale, to už jsem tady zase? No tak jo. Dobře, můžu za to. Kdysi jsem slyšel jeden zahraniční muzikál, a to mě tak nadchlo, že jsem se stal muzikálovým fandou a pokusil se i tvořit. Takže jsem autorem, režisérem a taky mám na svědomí těch několik animací a kulis, které máte v muzikálu možnost vidět. Výsledek posuďte sami. Pravdou je, že jsem nikdy před tím nic podobného nedělal, a že nebýt pomoci "shora", kdo ví, kde by můj sen dneska byl. Taky jsem měl velké štěstí na dobré lidi - hlavně na Kamila Dědečka, který mě před tím vůbec neznal, a přesto se ochotně pustil do mého (tehdy ještě šíleného) projektu. (Kamile, ještě jednou DÍÍÍK!) No a pak se přidali další "snílci"....a Ti jsou všichni na téhle stránce...

Jednu krásnou sobotu - přesně v srpnu 2000 na akci "ROZLOUČENÍ S LÉTEM" mě oslovil nějaký brýlatý borec - nějaký Radim Raszka - a že prý vymyslel nějaký muzikál a jestli prý bych mu neudělal muziku do pár písniček......... No já jsem typ, co je pro každou blbost, tak říkám: "proč ne!" A tak to začalo. Radim mě postupně zásoboval notami s melodií a akordama - jak by si zhruba asi představoval tu či onu písničku, které jsem si stejně překopal podle mého hudebního cítění (či necítění - to ať posoudí posluchač) a začala mravenčí práce. Už po první návštěvě Radima u nás jsem zjistil, že je to super kluk, který je pro muzikál totálně zapálený, a to asi nakazilo i mně. Moje žena Inka mně občas moji práci zkritizovala, a tak jsem postupoval playback po playbacku - netuším kolik mně těch 16 písniček zabralo času, ale asi by na to 100 hodin nestačilo. Jedno je však jisté, dělal jsem je od ledna 2001 do srpna 2001. Když už se to moje komponování chýlilo ke konci, tak jsem se už strašně těšil na první vystoupení (které se mimochodem konalo u nás v Uherském Hradišti), protože jsem vlasně až do poslední chvíle nevěděl, co z toho vyleze..... Jak to dopadlo, můžete posoudit sami....... AHOOOOOOOOJ a příjemný poslech přejí Kamil a Inka a Eliška Dědečkovi.

 
Kamil Dědeček

Ellen Raszková

Během nácviku "Snílka" jsem dostala přezdívku "muzikálová matka", protože jsem maminkou nejen mých tří vlastních dětí - Radima (autora, Jákoba a Faraa), Davida (Simeona) a Magdy (Díny), ale také pro hodně svěřených dětí (učinkujících). Muzikál mě doslova pohltil! Od úpravy písniček přes návrhy a šití kostýmů, choreografii a samotný nácvik až po nápovědu a psychickou podporu. Proč jsem do tohoto projektu vstoupila?1) Abych pomohla Radimovi realizovat jeho velký sen. 2) Proto, že touto netradiční formou se dá oslovit hodně lidí a probudit je k reálnému přemýšlení o podstatě života.

K muzikálu jsem se dostala díky mému drahému synovci Radimovi - to když chodil po bytě, zpíval si a naznačil mi, jestli bych mu jeho melodie nechtěla přepsat do not. I ujala jsem se tohoto úkolu. Nelituji ! :-) Pak jsem pomáhala při nacvičování, šití kostýmů a teď napovídám. Mám radost z toho, co se podařilo a z nadšení účinkujících.

Lenka Raszková

Rudolf Raszka

 

Začalo to nenápadně: "Odvezeš nás na zkoušku?", ptali se moji potomci (Radim, David, Magda). Později: "Potřebujeme udělat nějaké kulisy - nevíš, jak na to?". A když celé zkoušení muzikálu spělo k finále, přišel další nápad: "Když už nás vozíš, slepuješ kulisy, co kdybys během programu i svítil?". Takže jsem řidič, kulisák a osvětlovač.

Svítím s bodovkou (naše světluška - pozn.Q.), dostala jsem se k tomu náhodou a baví mě to. Pokaždé hrajeme v jiném sále, takže je to pokaždé jiné a člověk musí být pořád ve střehu!

Renata Gorylová

Marek Przywara

 

V muzikálu "Snílek" jsem angažován v oblasti technického zabezpečení. Už od malička mě bavila slaboproudá elektronika ve všech formách. S narůstajícím věkem jsem ji poznával stále hlouběji a díky tomu mohu dnes přispět svou trochou do mlýna i v tomto muzikálu. Mou hlavní náplní je starat se o funkčnost osvětlení scény. Spolu s Rudolfem Raszkovou a Renčou Gorylovou a Ivetou Holcovou máme na starosti světla. Dodávají představení zvláštní atmosféru, která jistě pomůže divákovi příblížit děj odehrávající se na jevišti. Kromě světel se zabývám vším, co je potřeba k sestavení zvukové aparatury. Jsem rád, že se mohu podílet na tomto projektu, a tak přiblížit divákům děj, který má jistě co říci lidem dnešní konzumní společnosti.

Jmenuji se Iveta a je mi 19 let. K muzikálu jsem se dostala jako slepý k houslím, ale jsem moc ráda, že se to stalo. Jsem členkou realizačního týmu. Pomáhám hercům od oblékání, přes líčení, česání až psychickému uklidňování :-) . Jsem moc ráda, že se "děcka" rozhodla dělat něco tak skvělého. Budují si perfektní přátelské vztahy a všichni máme skvělou partu.

Iveta Holcová

Pavel Kantor

 

Muzikál "Snílek" mě oslovil hned napoprvé! Čím? Svou originalitou, humorem, svěžím duchem a dobrou týmovou prací. Rozhodl jsem se spolupracovat s autory a přispět k tomu, aby zvuk byl poslouchatelný, aby sami učinkující měli radost ze zpěvu a posluchači odešli ne ohlušeni, ale naplněni poselstvím tohoto muzikálu.

Za všechno může Magda! Byl jsem často v Třinci...NO COMMENT. Na jedné mládežnické procházce se mě Radim zeptal, jestli nechci sedět u zvuku. Já řek jo, a to byl ten osudový okamžik! Jsem rád, že to můžu dělat, protože je to sqělý muzikál se sqělýma děckama a baví mě to. Ještě k tomu spolupracuju s mistrem zvuku - DJ Pavlem Kantorem. Třeba budu jednou slavný :-) ... (sice asi ne jako autor a režisér Qadim...), ale kdo ví...:-)))

Petr Majer

 

Na vzniku muzikálu se dále podíleli:

Petr Podlešák, Irena Szurmanová, Libuše Macurová, pan Michalík - pštrosí farma, Inka Dědečková, Jan Majer-st., Karel a Miluška Staňkovi, Jan Trunda, Miroslav Walach, Michal Štafa, Dušan Staňek, Lukáš Krynský, Soňa Loderová, Judita Štafová, Eva Beloveczová, Anna Raszková, Adriana Rachvalová, Drahomíra Rachvalová, Jana Ciencialová, Zuzana Pindurová, Kateřina Swienczyková a další...

Děkujeme sboru CASD v Třinci - Lyžbicích za poskytnutí místa a techniky pro nacvičování.

Během vystupování podali pomocnou ruku:

Martin Činčala, PhDr. Magda Gragarová, Marek Simon, Kateřina Prekopová, Petr Vaněk, Jana Bijoková, Petr Podsedník, Filip Podsedník, Daniel Cienciala, Mirka Štafová a další...

AZ rádio, Infoservis, Obchodní dům Baťa, Academia centrum, Univerzita Tomáše Bati, vysokoškolský klub "U TeBe" a redakce VŠ časopisu Kousek