Třinecký muzikál Snílek

V neděli 2. prosince 2001 mohli diváci v sále kina Bystřice nad Olší zhlédnout představení nového českého muzikálu Snílek. Tento muzikál se odlišuje od ostatních tím, že v něm vystupují amatérští zpěváci - děti a vedoucí klubu Pathfinder. (Klub Pathfinder je občanským sdružením, jehož hlavním cílem je práce s mladými lidmi ve věku 10-15 let. Na území Třince působí od roku 1995 jako oddíl číslo 57 - Krvinky Třinec.)

I když jsem toto představení v Bystřici nemohl zhlédnout, podle očitých svědků by se dalo říct, že se vydařilo, svědčil o tom fakt, že sál byl zcela zaplněn.

Autor Snílka a zároveň vedoucí zdejšího oddílu pochází z Třince a tak si tento muzikál vysloužil přívlastek "třinecký".

Děj muzikálu spadá do starodávných příběhů bible, kdy otec Jákob rozmazloval jedno ze svých dětí, a proto je jeho bratři prodali do egyptského otroctví. V průběhu vystoupení tak mají diváci možnost prožít s tímto mladým člověkem všechny útrapy a nakonec i slávu, které se mu dostává.

Po premiéře muzikálu 29. září 2001 v aule třineckého gymnázia byli jeho protagonisté pozváni do několika měst nejen ČR a budou tak reprezentovat město Třinec i ve vzdálenějších končinách naši vlasti.

Pro "třinecké" bude ještě jedna možnost zhlédnutí tohoto díla, a to tuto stříbrnou neděli 16. prosince v divadelním sále Kulturního domu TRISIA v 17.30 hodin. Jste srdečně zváni. A já si toto představení také nenechám ujít, protože muzikál, kde hrají amaterští mladí lidé, může být zajímavý. Věřím a doufám, že tento bude tak úspěšný, jak ho popisují někteří diváci a tvůrci... A určitě po zhlédnutí o tom napíšu.

Kamil Mrázek