10. jubilejní ročník Ceny Michala Velíška 2015

Budeme moc rádi, když nám zašlete příběhy statečných dospělých i dětí, kteří bez ohledu na vlastní riziko pomohli zachránit lidský život a budete o této možnosti informovat svoje okolí.


Nehledáme žádné filmové hrdiny, ale „obyčejné” lidi s neobyčejnými postoji. Nominovat je možné do 13. října zde .

Deset let od statečného činu Michala Velíška je dlouhá doba. Z Valentýnky Velíškové vyrostla krásná 10letá školačka, která má malého bratříčka, Iva Velíšková je opět reportérkou Televize Nova a tehdy zachráněná Eliška se stala maminkou.

Během uplynulé dekády jsme do nadace obdrželi stovky příběhů, kde byli v roli zachránců děti (nejmladší měl pouhé 4 roky) i dospělí. Jakých? V minulých ročnících veřejnost internetovým hlasováním vybrala muže, který bránil personál v porodnici před skupinkou násilníků, ocenila čtrnáctiletého chlapce za to, že vytáhl ze zimní řeky chlapečka. Další nositelé hlavní ceny zachránili život ženě, jež ztratila vědomí za volantem,  cyklistu, jehož na přejezdu srazil vlak, a hrozilo mu vykrvácení. Oceněným se stal manželský pár, který holýma rukama zachránil svou tetu, jíž chtěl ubodat bývalý partner. Hlavní cenu – skleněného anděla – převzal rovněž dvanáctiletý školák za záchranu své pětičlenné rodiny z hořícího domu nebo trojice mužů, která z hořícího havarovaného auta vyprostila zaklíněnou řidičku a její maličkou dcerku. Oceněnou se stala i vychovatelka, jež holýma rukama bránila děti ve školní jídelně před útočnicí, za což jí byla těžce pobodána. Jednalo se o stejnou ženu, která loni ubodala ve škole 16letého Petra Vejvodu, který bránil poraněnou spolužačku a obdržel cenu in memoriam.

Všechny obdržené nominace pro nás mají stejnou hodnotu, protože jsou důkazem, že mezi námi se nacházejí neustále lidé, kterým není jedno, co se kolem nich děje. Spojuje je smysl pro spravedlnost, dobro, pravdu, rozhodnost a skromnost. Přečtení si určitě zaslouží příběhy dětí oceněných v posledních dvou letech. (Níže)

Podrobné informace o Ceně Michala Velíška 2015 najdete zde.

 

Vše dobré a hojnost Božího požehnání za Nadaci ADRA přeje

Mirka Žaludová a Iva Fundová-Macková

„Světu jsi možná jen jednou osobou, ale jedné osobě můžeš být celým světem.” (K. H. Waggerl)


Příběhy dětí oceněných v projektu Cena Michala Velíška


CENA MICHALA VELÍŠKA 2014


Martin Kubíček, 4 roky, Jablonné v Podještědí (okres Liberec)

Martínek byl s maminkou sám doma. Ta najednou nečekaně zkolabovala a začaly se u ní projevovat příznaky mrtvice. Špatně mluvila, až bezvládně zůstala ležet na podlaze. Stačila jen synovi říct, aby zavolal záchranáře. „Vypadalo to nejdříve jako vtip", řekla operátorka linky 112. Nevzdala to však a začala se chlapce vyptávat. Nakonec ho přiměla, aby dal mobil ležící matce

k uchu. Ta jen velmi těžce uvedla operátorce adresu. Matka díky synovi žije, má ale značné zdravotní problémy. A Martínek se jí od té doby opakovaně dotazuje, jestli není nemocná.


Filip Blaha, 6 let, Jihlava

Filip zachránil své 90leté prababičce život. Když se sami dva vraceli domů ze zahrady, seniorka nečekaně upadla na schodech, spadla přímo na beton a nemohla se zvednout. Chlapec neváhal a okamžitě běžel pro pomoc k sousedům. Ti zavolali záchrannou službu. Stařenka měla zlomené dva obratle, těžký otřes mozku a roztržené obočí. Záchranáři konstatovali, že se zachoval vzorově a zachránil jí život.


Tobiáš Bébr, 8,5 let, Kolešov (okres Rakovník)

Na rybníku Kačák se v letní podvečer konalo drama. 5letý Kuba si hrál u stavidla, uklouzl a spadl do vody; plavat neuměl. Břehy byly liduprázdné, jen poblíž se nacházel Tobiáš, který trávil

u babičky prázdniny. Nejdříve chtěl běžet k rodičům Kuby pro pomoc, ale uvědomil si, že by se do té doby mohl klučina utopit. Skočil proto do vody a vytáhl ho na břeh.


Nela Vráblíková, 10 let, Volyně (okres Strakonice)

Nela zachránila život 2letému Vašíkovi, který spadl do hlubokého bazénu na zahradě ve chvíli, kdy tam nikdo mimo nich nebyl. Bez zaváhání ho vytáhla a až poté volala o pomoc. Bez jejího okamžitého zásahu by se určitě chlapec utopil.


Karolína Ševčíková, 10 let, Loučná Jindřichovice (okres Sokolov)

Karolínka zachránila život Mírovi – svému dvojčeti, který dostal nečekaně na Štědrý večer svůj první epileptický záchvat. Poskytovala mu první pomoc až do příjezdu záchranné služby a pomáhala mu i během dlouhé léčby.


Anna Hondlová, 10 let a Karolína Křivánková, 11 let, Uherský Brod

Anička s Karolínou pomohly při dopravní nehodě. Náhle přímo před projíždějící auto vběhl ze skupinky dětí 4letý chlapec. Řidič byl z toho tak v šoku, že nebyl schopen nijak reagovat. Dívky však nezaváhaly a zavolaly ihned na tísňovou linku. Chlapec vyvázl jen s lehkým zraněním nohy. Obě dívky byly oceněny titulem Gentleman silnic.


Adam Maleček, 11 let, Litvínovice (okres České Budějovice)

Adam přišel ze školy domů, kde našel v kočárku plačící sestřičku a maminku nehybnou na zemi

v kuchyni. „Lekl jsem se, ale ve škole jsme se učili o čísle 155. Volal jsem tam. Ta paní si nejdřív myslela, že je to legrace, pak mi ale říkala, co mám dělat. Ale bylo to těžké,” popisoval chlapec, jak se snažil obrátit bezvládné tělo své mámy. Třebaže měl veliký strach, doběhl ještě pro sousedku, aby se postarala o malou sestřičku. Jeho čin ocenil hejtman Jihočeského kraje.


Kateřina Schejbalová, 12 let, Stod (okres Plzeň-Jih)

V momentě, kdy Katka zrovna vešla za matkou do obývacího pokoje s žákovskou knížkou, žena omdlela. Dívka nezpanikařila, zavolala ihned záchrannou službu a do příjezdu se o maminku starala. Žena prodělala masivní embolii plic, zástavu srdce, začaly jí selhávat další orgány, a tak byla řadu dní v umělém spánku. Lékaři rodině nedávali šanci, že přežije. Nakonec to dobře dopadlo. Žena až na drobnější problémy s pamětí je v pořádku a chodí do práce. Kačka ale po dlouhotrvajícím stresu má o maminku neustále strach.


Matyáš Pocklan, 13 let, Volary (okres Prachatice)

Skupina žáků základní školy si šla v přestávce mezi vyučováním zahrát fotbal do objektu bývalých kasáren. Po chvíli hry vletěl míč do budovy, kam ho šel hledat Honza, jeden z mladých fotbalistů. Nešťastně přitom uklouzl a o skleněnou výplň dveří si proříznul tepnu na ruce. Chlapci byli v šoku a nevěděli si rady. Jen Matyáš se zachoval pohotově. Rukou zatlačil na tepnu, čímž krvácení potlačil. Pak vzal o několik hlav většího kamaráda na záda a odnesl jej do školy. Po celou dobu přitom držel rukou proříznutou tepnu. Ve škole zavolali záchrannou službu a záchranáři ho za jeho pohotovost pochválili. Rychlým a včasným zásahem Matyáš zachránil spolužákovi život.


Alice Přinosilová, 14 let, Praha

Alice se stala v Praze náhodným svědkem útoku skupiny výrostků, kteří ve stanici metra Chodov napadli asi 20letého mladíka. Ztloukli ho, a třebaže už bezvládně ležel na zemi, ve své brutalitě pokračovali. Dívka přiběhla blíž a ihned telefonovala na 112. Poté se řídila pokyny operátorky až do příjezdu zdravotníků a policie, protože mladík byl v bezvědomí. Ostatní lidi se zachovali zcela lhostejně a zmlácenému mladíkovi ani dívce nikdo nepomohl.


Jana Kopecká, 14 let, Praha

Jana zachránila život své mamince. Jely spolu autem, když se ženě udělalo špatně. Došlo u ní ke krvácení do mozku a epileptickému záchvatu. Dívka neztratila hlavu a pohotově zareagovala. Zavolala záchranku a do příjezdu záchranářů se řídila pokyny operátorky.


Radek Břeň, 15 let, Štěchovice (okres Praha-západ)

Žák 9. třídy zavolal záchrannou službu k náhlému domácímu porodu. Situace byla vážná, protože novorozeně nedýchalo. Radek však zachoval klid a rozvahu. Pokyny operátorky předával otci a až do příjezdu sanitky společně prováděli oživovací kroky. Za tento čin Radka ocenil starosta města i zástupce záchranné služby.


Michaela Šebová, 15 let, Jihlava

Míša šla domů, když se před ní nečekaně na ulici Komenského zhroutila na zem žena, která dostala záchvat. Přestože je to velice rušná ulice, lidé jen chodili kolem a dívali se. Pouze Míša jednala a zavolala záchrannou službu. Díky jejímu rozhodnému jednání byla žena zachráněna.


Oleh Telychka, 15 let, Jeřice (okres Jičín)

Student 1. ročníku Masarykovy obchodní akademie v Jičíně poskytl první pomoc a masáž srdce muži, který náhle zkolaboval. Spolu s kamarády přiběhl na volání ženy o pomoc. „Paní, která pána v poslední chvíli strhla z vozovky, kam v kolapsu padal, mezitím zavolala záchranku. Já jsem začal masírovat srdce. Po telefonu jsem dostával instrukce," vysvětlil. Podle lékařů student muži rychlou reakcí zachránil život. „Po tom, co si pána převzali lékaři, jsem si sedl na chodník a byl jsem v šoku. Večer jsem vůbec nemohl spát a stále nad tím přemýšlel,“ přiznává Olin. Chlapci poděkoval starosta Jičína i ředitel školy.CENA MICHALA VELÍŠKA 2013

Tři desetiletí kluci ze Šumperka si na jaře hráli u řeky Desné nedaleko zahrádkářské kolonie. Jeden z nich najednou skočil do ledové vody, proud ho táhnul k jezu, kde bylo plno větví, a pak zmizel pod vodou. Jeho kamarád Miroslav Kašpar (10 let) běžel k zahrádkám a volal o pomoc. Na chlapcovo volání nejdříve nikdo ze zahrádkářů nereagoval, ale po chvíli se mu přece jen podařilo vzbudit pozornost. Jeden muž zavolal záchrannou službu a druhý skočil pro topícího se chlapce. Do jeho záchrany se pak zapojili ještě policisté, kteří ho oživovali až do příjezdu sanity. Oba kamarádi tonoucího hocha byli událostí otřeseni. „On pořád machroval, do vody skočil sám,“ řekl Mirek záchranářům. Nebýt právě jeho pohotovosti a vytrvalosti, malý Leontij by zemřel.


Lucie Zbořilová (11 let) z Konice (Prostějovsko) si hrála v zimě s 6letým Kryštofem v zahradě u hluboké tůně, na níž chlapec začal rozbíjet led. Když se mu to povedlo, setrvačností spadl do studené vody. Lucka neváhala a vytáhla malého kamaráda na břeh.


Lukáš Vejražka (11 let) z Hroznětína (Karlovarsko) si s kamarády hrál u hřbitova s míčem. A protože děti koply míč na strom, jedna dívka se pro něj rozhodla lézt po náhrobním kamenu, který se na ni svalil. Nemohla dýchat ani se hýbat. Lukáš neváhal a běžel jí na pomoc. Několikrát zabral, ale velký a těžký kámen se ani nehnul. Nakonec se mu ho podařilo nadzvednout a dívka se dostala do bezpečí. Málem se udusila, ale Lukáš jí zachránil život.


Petra Šrámková (11 let) z Encovan (Litoměřicko) sbírala na samotě jablka, když ji oslovila neznámá žena s tím, že neví, kde je, a že se chce zabít. Ptala se dívky, jestli má skočit pod auto, oběsit se nebo zvolit jiný způsob. Petra neztratila chladný rozum

a zeptala se paní, odkud je. Jednalo se o novou pacientku z nedalekého zařízení pro mentálně postižené Domov na Pustaji (Křešice u Litoměřic). Společně zavolaly rychlou záchrannou službu a s paní počkala až do příjezdu sanitky. Malé zachránkyni poděkoval za statečnost ředitel zdravotnického zařízení.


Jaroslav Kozák (11 let) let z Litoměřic zachránil svou maminku, která nečekaně dostala epileptický záchvat a upadla na zem. Syn neváhal, zavolal záchranku, tetu a pak se postaral ještě o své čtyři sourozence; nejmladšímu bylo 7 měsíců.


Tři děti z azylového domu na kraji Prahy byly na jaře na procházce, na které uviděly, že se v rybníku topí 5letá holčička. Ta řekla babičce, že si jde s kamarádkou hrát na dvůr, ale ve skutečnosti šly na náves k rybníku chytat vodoměrky. David Petrásek (12 let) na nic nečekal a v oblečení i botách skočil pro holčičku a vytáhl ji z vody. Tím jí zachránil život.


Ondřej Machoň (13 let) z Malého Jeníkova (Jindřichohradecko) se byl o prázdninách koupat v místním rybníku. Když si šel s přítelem své babičky zaplavat, muž (77 let) se nečekaně začal topit. Ondra nezaváhal. Přitáhl ho ke břehu a začal s umělým dýcháním

a masáží srdce, jak si pamatoval ze školy. Třebaže rychle dorazila záchranka, muž zemřel – ve vodě dostal infarkt. Podle zdravotnické záchranářky, která do školy poslala děkovný dopis, si Ondra vedl „…velice profesionálně a jeho čin by neměl upadnout v zapomnění, i když celý případ neměl dobrý konec“.


Martin Votroubek (13 let) z Osíku u Litomyšle se jel se svým dědečkem projet na kole. Muže při zpáteční cestě postihla srdeční zástava, spadl z kola a těžce se zranil. Vnuk nezaváhal, zavolal záchrannou službu, a zachránil tak dědečkovi život.


Svatopluk Bohanos (14 let) z Červenky se s kamarády koupal v nově zrekonstruovaném přírodním koupališti v Litovli, když zpozoroval, že se někdo topí. Šlo o biokoupaliště, a tak voda byla neprůhledná. Sváťa volal o pomoc a upozorňoval dospělé, že se topí nějaké dítě, ale nejdříve mu nikdo nevěnoval pozornost. Nevzdal to však, dál volal a sám hledal pod hladinou. Naštěstí se do hledání a poté i do oživování dítěte zapojilo několik dospělých návštěvníků koupaliště i plavčíci. Záchranná služba 7letou holčičku převezla do nemocnice, kde byla několik dnů v kritickém stavu. Dnes je jí po rehabilitaci již daleko lépe.


Anna Honešová (14 let) z Broum (Berounsko) zachránila matku – diabetičku. Po návratu ze školy ji našla na zemi. Zavolala záchrannou službu a až do jejího příjezdu matku oživovala podle pokynů dispečerky.

Tisk
Zpět
ODBĚR NOVINEK